Drobečková navigace

Obec Olbramice > Obec > Kultura > Místní kaple sv. Víta

Místní kaple sv. Víta

Kaple sv. Víta v Olbramicích Stavba kaple sv. Víta byla dostavena v roce 1937. Největší zásluhu má na výstavbě kaple rodina Zapletalova z Olbramic. Veškeré organizační a stavitelské práce měli na starosti manželé Marie a ing. Vojtěch Zapletal. Na výstavbě se podíleli i občané Obce Olbramice a okolí.

První mše svatá byla sloužena 10.června 1937 a světící mši svatou měl pan farář P. Florián Flora z Vilémova. V současnosti se zde slouží každý měsíc mše svatá a je obětována na úmysly, které předkládají naši občané obce. Dále kaple slouží jako poslední místo rozloučení se zesnulými občany a jsou po pohřebních obřadech ukládání k dočasnému odpočinku na místní hřbitov. Každým rokem jsou zde požádány pobožnosti. A to májové pobožnosti, pobožnosti Křížové cesty a každý měsíc v pátek pravidelné modlitby Růžence.

Kaplička byla v roce 1997 převedena ze soukromého vlastnictví Vojtěcha Zapletala do vlastnictví Obce Olbramice. Převod byl proveden formou darovací smlouvy. V roce 2002 byla provedena kompletní rekonstrukce, kde se přistavovala sakristie a dále byly provedeny následující stavební práce:

  1. nová omítka na kapli
  2. nové oplechování kaple
  3. ochranné nátěry kaple
  4. odvod dešťové vody
  5. nová omítka zvonice

Spolu s těmito stavebními opravami se opravila márnice na místním hřbitově a provedl se ještě venkovní nátěr zvonice. Na této opravě se podíleli místní občané a Obec Olbramice. V současné době je to jediná obecní budova, která je nově opravená. Všichni občané jsou na ni náležitě hrdi.

Pohledy na kapličku

 

Historie stavby kaple sv. Víta v obci Olbramice

Podíly jednotlivých občanů na stavbě kaple